REGISTRACE PRO ZDRAVOTNICKÉ SUBJEKTY
Dekubity - léčba proleženin
 • 19.05. 2023
 • Kategorie: Články
 • Autor: Lukáš

Dekubity neboli proleženiny se mohou vytvořit, pokud člověk tráví dlouhou dobu ve stejné poloze. Tyto vředy se tvoří v důsledku trvalého tlaku na určité oblasti těla. Mohou se vyvinout kdekoliv, ale nejvíce náchylná místa jsou kostnaté části loktů, kolen, pat, kostrče a kotníků.

Dekubity jsou léčitelné, i když úplné zhojení není vždy možné. Bez léčby mohou vředy nakonec vést k potenciálně smrtelným komplikacím. Nejvyšší riziko mají lidé s pohybovými problémy. Ve většině případů mají dekubity významný dopad i na kvalitu života. Jakmile dojde k rozvoji dekubitu, je důležité sestavit koordinovaný léčebný plán na podporu hojení. Musí být splněny základní předpoklady pro hojení ran a vyvarovat se všeho, co tento proces narušuje. Mezi ně patří uvolnění tlaku, čištění rány, správné fungování krevního oběhu, přizpůsobená výživa z hlediska kalorií i živin spolu s adekvátní hydratací. 

Dekubity se vyvíjejí ve čtyřech stádiích:

 • Stádium 1 - Kůže je na dotek teplá. Může dojít ke změně barvy, například zarudnutí, a oblast může svědit.
 • Stádium 2Vznikne bolestivá otevřená rána nebo puchýř se změněnou barvou kůže okolo.
 • Stádium 3Léze vyvine vzhled podobný důlku v důsledku poškození tkáně pod povrchem kůže.
 • Stádium 4Dochází k vážnému poškození kůže a tkáně, případně s infekcí. Mohou být viditelné svaly, kosti a šlachy. Infikovaná rána se hojí déle. Infekce se může rozšířit jinde v těle a způsobit značné škody.

Jak na dekubity

Příčiny

Každý člověk, který tráví delší čas v jedné poloze, může být  ohrožen. Často se tvoří u lidí, kteří potřebují pomoc při změně pozice. Osoba, u které se objeví otlak, může:

 • trávit hodně času sezením v křesle nebo ležením v posteli
 • nosit protézu nebo chirurgický nástroj
 • nosit nepadnoucí obuv nebo oblečení s gumou

Tyto vředy se tvoří, když jsou tkáně a krevní cévy stlačeny a poté deformovány. To může vést ke špatnému oběhu, což má za následek smrt tkáně a infekci. Vředy mohou vzniknout v důsledku výrazného tlaku po krátkou dobu nebo nízkého tlaku po delší dobu.

Příznaky

Mezi příznaky dekubitů patří:

Barevné změny: Tmavá kůže může být namodralá, fialová nebo lesklá. Světlá kůže může zrůžovět nebo zčervenat nebo může ztmavnout. Pokud změna barvy nezmizí ani po odstranění tlaku po dobu 10–30 minut, může to znamenat, že se tvoří vřed.

Změny textury: Oblast může být tvrdá nebo houbovitá a teplá.

Poškozená kůže: Může tam být mělká, otevřený vřed s tekutinou nebo hnisem. Rána se může rozšířit do hlubších vrstev tkáně.

Infekce: Mezi příznaky patří změna barvy nebo pocitu kolem okraje boláku, přítomnost většího množství hnisu, zelené nebo černé tkáně kolem boláku a horečka.

V oblastech tlaku se tvoří boláky. Osoba, která tráví hodně času sezením, se může objevit vředy na hýdždi, páteři, lopatkách, zadní části paží nebo nohou. U osob, které jsou delší dobu na lůžku se mohou vředy vyvinout na kotnících, ramenech, kostrči, loktech či zadní části hlavy.

Mezi rizikové faktory, kdy se mohou vytvářet proleženiny, jsou lidé:

 • neschopní pohybu bez pomoci
 • starší s poškozenou kůži
 • trpící inkontinencí
 • s vysokým tlakem nebo špatným krevním oběhem
 • s cukrovkou

Proleženiny a jejich léčba

Komplikace

Bez léčby mohou otlaky vést ke komplikacím. Jedním z příkladů je celulitida, potenciálně život ohrožující bakteriální infekce od povrchu kůže až po její nejhlubší vrstvu. Dále může vést i k sepsi, život ohrožující infekce, která může vést k selhání orgánů. Také se mohou vyvinout infekce kostí a kloubů, pokud se do těchto oblastí rozšíří dekubitus. Tento typ infekce může poškodit chrupavku a tkáň a snížit funkci končetin a kloubů.

Výhled

Často je možné snížit riziko vzniku dekubitů. Když je bolák v raném stadiu, může si ho člověk ošetřit doma, ale pokročilejší dekubity vyžadují odbornou péči. Nejlepší je podniknout všechny kroky k prevenci těchto vředů a včas je léčit, pokud se vytvoří.

Léčba proleženin

Léčba

Časté střídání poloh může pomoci vředům hojit a zabránit vzniku nových. Když jsou opruzeniny v raných stádiích, lidé je mohou léčit doma. Závažnější vředy musí ošetřit zdravotnický pracovník. Další konkrétní opatření závisí na stádiu opruzeniny. Ale následující jsou užitečné celkové strategie:

Uvolněte tlak: To může zahrnovat použití pěnových podložek nebo polštářů k podepření postižených oblastí a změně polohy těla.

Vyčistěte ránu: Velmi drobné vředy jemně omyjte vodou a jemným mýdlem. Při každé výměně obvazu vyčistěte otevřené vředy fyziologickým roztokem.

Aplikujte obvazy: Chrání ránu a urychlují hojení. Ideální jsou antimikrobiální nebo hydrokoloidní nebo které obsahují kyselinu alginovou.

Používejte lokální krémy: Antibakteriální krémy mohou pomoci v boji proti infekci, zatímco bariérové krémy mohou chránit poškozenou nebo zranitelnou pokožku.

Řešení inkontinence: Zhrnuje použití čistících prostředků, bariérových krémů a inkontinenčních vložek.

Nechte si odstranit odumřelou tkáň: To může pomoci v hojení boláku. Poskytovatel zdravotní péče může použít vysokotlaký proud vody nebo chirurgické nástroje.

Zkontrolujte lůžkoviny: Některé matrace, jako jsou dynamické druhy nebo matrace vyrobené ze statické pěny, pomáhají zmírnit tlak. Některé postele mají také pumpu, která zajišťuje konstantní proudění vzduchu do matrace. 

Vezměte si jakákoli potřebná antibiotika: Lékař je může předepsat k léčbě infekcí kůže, kostí nebo krve.

Upravte jídelníček: I když existují omezené důkazy o tom, že jakákoliv specifická dieta může pomoci při léčbě dekubitů, suplementace bílkovin může podpořit hojení a snížit velikost ran. Příjem dostatečného množství základních živin a dostatku vody může pomoci udržet celkové zdraví.

Osoba s proleženinami může také použít:

 • vakuově asistované uzavření rány
 • elektrické stimulace
 • hyperbarickou oxygenoterapii


Zdroje: 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/173972

https://www.statpearls.com/ArticleLibrary/viewarticle/20286

https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000740.htm

https://www.nhs.uk/conditions/pressure-sores/treatment/