REGISTRACE PRO ZDRAVOTNICKÉ SUBJEKTY
Jak vybrat správný respirátor / roušku a přitom se nespálit
  • 18.01. 2021
  • Kategorie: Články
  • Autor: Lukáš

V poslední době vidíme na každém kroku nabídky na ochranné prostředky. Jak se v nich vůbec vyznat a zároveň se nenapálit?Ať už to jsou respirátory nebo ústenky, je vždy důležité umět číst certifikace a označení na obalech. Kvalitní certifikovaný produkt poznáme dle značky CE, uvedené normy, typu filtrace a výrobce. 

Značka CE, tedy osvědčení “Prohlášení výrobce o shodě”, znamená, že výrobek byl testovaný a splňuje parametry dle standardních norem. 

Samotné CE označení, ještě nemusí být zárukou, že je ochranná pomůcka správně popsána a zařazena do správné kategorie. Vždy sledujte označení norem a nebojte se prodejce dotázat na certifikáty. Ale také pozor na to, jaké normy to mají být.

Ústenky vs respirátory 

Ústenky jsou volně přiléhající a zakrývají nos a ústa. Jsou navrženy pro jednostrannou ochranu k zachycení aerosolů vypouštěných z úst. Nejsou tedy určeny k ochraně nositele. Oproti tomu respirátory těsně přiléhají a jsou určené k vytvoření obličejové plomby. Respirátory bez ventilu poskytují obousměrnou ochranu a jsou tedy určeny k ochraně nositele až do stupně bezpečnosti respirátoru. Rozlišujeme respirátory jako jednorázové, polomasky a masky. 

Standardy respirátorů

Nejčastěji se setkáváme s označeními FFP3, FFP2 a N95. Co tyto zkratky znamenají? N95 je americký standard spravovaný společností NIOSH. FFP je pak evropským standardem, který vychází z normy EN 149:2001 a udržuje jej CEN (Evropský výbor pro normalizaci). Standardem se zde rozumí účinnost kapacity filtru respirátoru, který udává kolik procent částic o průměru 0,3 mikronu a větších dokáže zachytit respirátor.


Standard respirátoru

filtrační účinnost

FFP1 a P1

> 80 %

FFP2 a P2

> 94 %

N95

> 95 %

N99 a FFP3

> 99 %

P3

> 99,95 %

N100

> 99,97 %

 

Další používaný standard je čínský KN95. což je ekvivalent N95/FFP2. 

Respirátory s ventilem usnadňují výdech vzduchu. Díky tomu se pohodlněji nosí a uvnitř není tolik vlhkosti. Hodí se pro stavebnictví a kutilství. Problém respirátorů s ventilem spočívá v tom, že nefiltrují výdech nositele, ale pouze vdech. Tato jednosměrná ochrana vystavuje ostatní možnému riziku nákazy. 

Respirátory lze také dále rozlišovat dle uchycení s gumičkami za uši nebo za hlavu. Převážná většina respirátorů je jednorázových, což na balení označuje značka NR (not reusable). Existují však i respirátory určené pro opakované použití s označením R (reusable), jedná se o respirátory s výměnným filtrem.

Doctoro.cz doporučuje:


FFP2 respirátor CE-EN normy s gumičkou za hlavu 50 ks
1,199.00 Kč
( 23.98 Kč /ks)
FFP3 respirátor s gumičkami za hlavu 20 ks
991.00 Kč
( 49.55 Kč /ks)
Afluid 4-vrstvá ústenka s úvazy 50 ks
690.00 Kč s DPH
( 13.80 Kč /ks s DPH)


Chirurgické ústenky

Přestože chirurgické ústenky nejsou rozhodně nadbytečné, nejsou navrženy tak, aby chránily nositele. Ústenky jsou většinou vícevrstvá ochrana, se 2 vrstvami netkané textilie a foukanou vrstvou uprostřed. Tato vrstva je tavena foukáním a poskytuje schopnost filtrování. Tkanina vyfukovaná z taveniny se vyrábí roztavením plastu a následným vyfukováním z obou stran vysokou rychlostí. Výsledkem je tkanina složená z drobných vláken. Ne všechna tkanina má stejnou filtrační schopnost, proto je je lepší při výběru chirurgické ústenky dát přednost certifikovaným ústenkám EN 14683 nebo ekvivalentním.  

Zatímco FFP2/FFP3 či N95 jsou standardem při ochraně obličeje, tak chirurgické roušky jsou primárně určeny k ochraně nemocných pacientů. Chirurgické roušky nedostatečně přilnou ke tváři a zanechávají mezery kolem krajů.  

Chirurgické ústenky

Roušek máme několik typů, konkrétně I, IR, II a IIR. Čím vyšší číslo, tím vyšší účinnost. Typ IIR s normou EN 14683+AC označuje chirurgickou ústenku, která je vedena jako zdravotnický prostředek a poskytuje nejvyšší ochranu. Označení R udává ochranu proti kapalinám a chrání tak částečně i uživatele.

Důležitým faktem je, že jakákoliv ústenka by se měla používat jednorázově, protože po zvlhnutí (cca 20 minut užívání) přestává být účinná.

Rizika při používání respirátorů

U respirátorů existuje řada možných rizik, především při nesprávném nasazení a používání. Respirátor vás nemůže plně chránit, pokud vám nesedí na obličeji. Nedotýkejte se přední části respirátoru, můžete přenést na jiné předměty viry, ulpěné na přední části. Vždy udržujte dostatečný odstup od ostatních, respirátor vás nikdy neochrání na 100 %. 

Před čím chrání respirátory?

Kapénky - primárním důvodem pro nošení respirátoru je ochrana před kapénkovou infekcí. Pokud nemocný člověk kašle nebo kýchá, respirátor vytváří bariéru, která brání tomu, aby se infikované kapénky dostaly do našeho obličeje.

Aerosoly - Ve vzduchu mohou zůstat po určitou dobu aerosolové virové částice. Jedním problémem jsou výše uvedené kapénky, které letí krátkou vzdálenost a druhým problémem jsou aerosolové virové částice, které zůstávají na vzduchu delší dobu (u SARS-CoV-2 až po dobu tří hodin).

Ústa a nos - respirátor zakrývá obličej a zamezí přenosu viru přes tyto dýchací otvory.   

Je ochrana očí nutná?

Ochranné pomůcky

I když koronavirus nemůže proniknout přímo skrz kůži, může proniknout do všech exponovaných sliznic, včetně očí. Tyto místa jsou nižším rizikem se srovnáním s ústy, které neustále dýchají vzduch přímo do plic. Pro ochranu očí existují dvě cesty: jednorázový respirátor + ochranné brýle nebo celoobličejový štít. 

Na co nezapomenout?

Při nošení respirátoru je důležité, aby nositel neměl kolem těsnění žádné vousy na obličeji. Přítomnost vousů zvyšuje netěsnost respirátoru až 1000x. Bradka ani plnovous tedy nejsou žádoucí. Pokud si uživatel chce nechat vousy, doporučujeme nosit celoobličejový štít

Určitě nezapomínejte na pravidelné mytí rukou mýdlem a vlažnou vodou po dobu nejméně 20 sekund, především před jídlem a po příchodu. Pravidelné mytí rukou ruce vysušuje, což může extrémně způsobit jejich náchylnost k infekci. Ideální je používat zvlhčovač na bázi glycerinu. V průměru se dotýkáme tváře 15x za hodinu. Toto chování můžeme těžko změnit, ale pokud udržíme ruce čisté, bude to méně škodlivé.

Pozornost věnujte také úpravě nehtů na rukou. Krátké nehty snižují riziko zachycení nečistot a virů pod nehty. 

Dezinfekce rukou i pevných ploch

koronavirus

Pokud nemáte k dispozici mýdlo ani vodu, používejte dezinfekční prostředky na ruce na bázi alkoholu s přibližně 70 %. Musíte vždy počkat, až dezinfekce na vzduchu uschne.

Vzhledem k tomu, jak často používáme mobilní telefony, je jasné, že je musíme dezinfikovat. Nejlepší volbou jsou dezinfekční vlhčené ubrousky, po použití necháme opět uschnout na vzduchu.

Doporučujeme dezinfikovat:

  • počítačovou klávesnici a myš
  • klíče od domu a auta
  • lahve s vodou
  • volant auta
  • kapsy
  • kliky u dveří a oken


Zdroje:

https://www.eu-esf.org/covid-19/4513-covid-19-suspicious-certificates-for-ppe

https://www.szutest.com/information-certification-processes-protective-masks/

https://multimedia.3m.com/mws/media/1791500O/comparison-ffp2-kn95-n95-filtering-facepiece-respirator-classes-tb.pdf

https://fastlifehacks.com/n95-vs-ffp/