REGISTRACE PRO ZDRAVOTNICKÉ SUBJEKTY
Péče o rány pro cyklisty: Jak na odřeniny a silniční lišej
  • 13.01. 2023
  • Kategorie: Články
  • Autor: Lukáš

Většina cyklistů nepřemýšlí o tom, že by si s sebou vezli lékárničku. Můžete být však mimo dosah pomoci a měli byste být připraveni pomoci sami sobě. Před odjezdem si položte otázky: „Co se může pokazit? Jak získám pomoc? Co si vezmu s sebou, abych si pomohl?"

Po pádu

Jakmile se zvednete ze země, ujistěte se, že jste na bezpečném místě a mimo provoz. Zkontrolujte se a zjistěte, jaké rány máte a v jakém rozsahu. Prvotní prioritou každé rány je zastavení krvácení přímým tlakem na ránu. Pokud se po několika minutách krvácení nezmírní, zvažte vyhledání lékařské péče. Při silném krvácení je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Dále zvažte, zda můžete bezpečně pokračovat v jízdě nebo se vrátit domů. 

Čištění rány

Poté, co je krvácení pod kontrolou, je dalším krokem vyčištění rány. Čištění rány je základním krokem k podpoře hojení a prevenci infekce a vytvoření vhodného prostředí pro růst nové tkáně. U drobných oděrek bez jakéhokoliv znečištění bude stačit jemné omytí mýdlem a vodou. U závažnějších ran, zejména těch, které jsou kontaminované nečistotami a úlomky – se čištění nejlépe provádí výplachem rány vodou nebo fyziologickým roztokem. Použití fyziologického roztoku sníží nepohodlí při vyplachování rány. Fyziologický roztok lze zakoupit v lékárně nebo si jej vyrobit doma přidáním devíti gramů soli do jednoho litru vody. 

Výplach se nejlépe provádí propláchnutím rány velkým množstvím vody nebo fyziologického roztoku pod tlakem. Z rány by měly být odstraněny všechny viditelné nečistoty. Povrchové úlomky lze z rány vyjmout pinzetou, ale pokud jsou úlomky hluboké a výplach se nezdařil, vyhledejte lékařskou péči. Jakmile je výplach dokončen a rána je čistá, lehce ji osušte čistým hadříkem nebo gázou.

Odřenina na kole

Ošetření rány

Jakmile je vaše rána čistá, je nezbytné přiložit na ránu obvaz. Obvaz udrží spodinu rány vlhkou, absorbuje přebytečnou tekutinu (exsudáty) a zabrání infekci. Vlhké lůžko rány podporuje růst nové tkáně prostřednictvím procesu granulace. Pokud spodina rány vyschne, tento proces se dramaticky zpomalí, což vede k opožděnému a méně funkčnímu hojení rány. 

Nepřilnavé obvazy jsou gázy s vlastnostmi, které zabraňují jejich přilnutí k ráně. To nabývá na významu, když je potřeba odstranit obvaz. Obvaz, který se může čistě zvednout z rány, způsobí menší traumatizaci hojící se rány a sníží bolest. Tyto typy obvazů by se měly používat na drobné rány s malou nebo žádnou drenáží. Hydrokoloidní obvazy jsou vyrobeny z želatiny, pektinu nebo karboxymethylcelulózy a poskytují okluzivní krytí rány. Tyto obvazy vytvářejí optimální vlhkost v lůžku rány pro suché až středně drenážující rány podporující růst nové tkáně. Působí jako bariéra pro vnější vlhkost a kontaminanty a zabraňují infekci. Hydrokoloidní obvazy také nepřilnou ke spodině rány. Pěnové krytí je ideální pro rány se střední až silnou drenáží, protože pěna snadno absorbuje přebytečnou vlhkost a zároveň udržuje vlhké dno rány. Lze je aplikovat až sedm dní, pokud se nenasytí drenáží z rány. Pěnové krytí nepřilne ke spodině rány. Pěnové krytí není potřeba na rány bez drenáže.

Přesný výběr obvazu je do značné míry dán tím, kolik drenáže a vlhkosti je v ráně přítomno, přičemž pěnové krytí je nejvhodnější pro větší množství a jednoduché, nepřilnavé obvazy nejlépe pro malou nebo žádnou drenáž. Jakmile je obvaz vybrán, lze jej nastříhat tak, aby odpovídal tvaru a umístění rány. 

Silniční lišej

Obvaz je pak třeba zajistit, aby zůstal na místě. Nejjednodušší metodou je překrýt obvaz gázou a pomocí fixační náplasti vše zajistit ke zdravé pokožce. Transparentní adhezivní fólie, jako je 3M Tegaderm, jsou také vynikající pro zajištění krytí. Poslední metodou zajištění obvazu je použití rolovací gázy, samofixačních obinadel nebo tubulárních obvazů. Ty fungují zvláště dobře na končetiny a klouby.

Obvazy by se měly měnit každý týden, pokud se obvaz nezdá nasycený nebo viditelně špinavý. Při výměně obvazu věnujte čas pozorování rány. Zdravá rána by měla být růžová, vlhká a pomalu se zmenšující. Při sprchování lze obvazy překrýt přilnavou fólií s přelepenými okraji, aby se zabránilo navlhnutí obvazu. Při výměně obvazu pozorně sledujte, zda rána nejeví známky infekce. Příznaky infekce zahrnují přítomnost hnisu v ráně, zvýšený odtok granulátu, zarudlou kůži, nepříjemné pachy, zvýšenou bolest a horečkou nebo zimnicí. Pokud rozpoznáte známky infekce nebo se rána nezdá, že se hojí, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Jakmile se vaše rána zahojí, použijte zvlhčovače, abyste zabránili zjizvení, a opalovací krém, abyste zabránili spálení nové kůže. Po srážce na kole je silniční lišej jen jedním typem zranění, které vás může odradit od jízdy. S péčí podrobně popsanou v tomto článku nemusí být tato pauza dlouhá.

 

Zdroje:

https://cyclingtips.com/2021/09/wound-care-for-cyclists-how-to-bounce-back-from-abrasions/

https://www.cyclingweekly.com/news/latest-news/how-to-treat-road-rash-178054

https://www.bikeradar.com/advice/fitness-and-training/5-tips-for-treating-a-cycling-wound/