Jak vybrat správný typ obvazu či krytí? To je určitě otázka jak pro lékaře tak i pro laiky. V ideálním případě by mohl existovat multifunkční obvaz, který by byl na všechny typy ran.
Ten však zatím neexistuje. Při ošetřování ran hraje zásadní roli "vzdělání" - znalost funkčnosti a vhodnosti obvazu je klíčem pro proces hojení ran. Nezapomeňme na základy péče o rány: příprava lůžka rány, monitorování, dodržování předpisů pacientem, vhodnost obvazu a řešení základních faktorů nebo příčin.
Je důležité zajistit, aby hojení bylo co nejrychlejší a nejúčinnější, proto je použití správného obvazu tak zásadní.Typ použitého obvazu by měl vždy záviset na různých faktorech, včetně typu poranění, velikosti, umístění a závažnosti.Podívejme se nejdřív jaké existují běžné typy ran.
Běžné typ ran
Většina ran je způsobena arteriální nebo venózní nedostatečností, neuropatií nebo tlakem.
Arteriální rány
Ateroskleróza je nejčastější příčinou arteriálních ran. Mezi další příčiny patří trauma a trombóza.
Doctoro.cz doporučuje:
Venózní rány
Jsou opakem arteriálních ran, tedy žilní nedostatečnost.
Neuropatické rány
Neuropatické rány se nejčastěji vyskytují u osob s cukrovkou, ale mohou se vyskytovat také u pacientů s Hansenovou chorobou, poraněním míchy a těžkými omrzlinami končetin. Tyto rány se nejčastěji vyskytují na noze pod kotníkem, rány jsou malé a hluboké se silnou tvorbou kalusu na okraji.
Dekubity
Bývají nejnáročnější rány, o které je potřeba pečovat. Hlavní prioritou při léčbě dekubitů je zmírnění tlaku na postižené místo a prevence před infekcí.
Ostatní typy ran
Většina chirurgických ran je uzavřena stehy nebo svorkami. Tyto rány vyžadují primární a sekundární krytí. Mezi nejběžnější rány patří oděrky a tržné rány.
Před výběrem obvazu byste si měli položit několik otázek!
Jak se rána čistí při výměně obvazu? Ať už se bude používat normální fyziologický roztok nebo necytotoxický čistící prostředek na rány, musí být vždy v souladu s typem rány.
Je rána částečně otevřená, s dutinou?
Ujistěte se, že obvaz si zachovává svůj tvar, aby udržoval přímý kontakt s lůžkem rány.
Jak často by se mělo krytí měnit?
Pokud rána odvádí jen částečné množství exsudátu, může být krytí na ráně delší dobu. Rány se hojí rychleji, pokud je zakryto lůžko rány a udržuje se stálá teplota.
Jakou velikost obvazu mám použít?
Ideální je zabránit maceraci a dalšímu poškození kůže použitím většího obvazu přesahující velikost rány a použití ochranného filmu v okolí rány.
Kdo bude obvaz aplikovat?
Pacient by měl vždy umět i sám obvaz aplikovat (pokud lze).
Typy krytí
Hydrokoloidní obvazy - lze použít na menší a lehčí popáleniny, rány vylučující exsudát, nekrotické rány, dekubity a žilní vředy. Jedná se o obvazy, které jsou samolepící a vyžadují už jen lehčí lepení. Díky pružnému materiálu z něhož jsou vyrobeny se pohodlně nosí a jsou vhodné i pro pacienty s citlivou kůží.
- Rány s minimálním až středním exsudátem
- Granulující rány
- Mělké rány
- Pro infikované rány omezeně nebo pod dohledem lékaře
Hydrogelové krytí - lze použít na řadu ran, z nichž uniká menší množství exsudátu. Jsou pro povrchové a mírně exsudující rány, bolestivé či nekrotické a dekubity. Hydrogel lze použít také na popáleniny druhého stupně a infikované rány pod dohledem zdravotnického odborníka. Hydrogelové obvazy jsou navrženy tak, aby maximalizovaly pohodlí pacienta, snižovaly bolest a zároveň pomáhaly zrychlit hojení rány.
- Oděrky, drobné popáleniny a další rány o částečné tloušťce
- Radiační poranění (musí být schválena radiačním onkologem, pokud léčba pokračuje)
- Udržujte vlhké prostředí
- Popáleniny prvního a druhého stupně
- Hydratuje a autolyticky odstraňujte nekrotickou tkáň
- Střední až silně exsudující rány
- Vyvarujte se použití pouze plošného hydrogelu na ránu v dutině. (Mrtvý prostor musí být vyplněn.) V tomto případě lze použít čirý hydrogel v tubě.
Alginátové krytí - Jsou obvazy, které se vyrábějí, aby poskytovaly účinnou ochranu ranám, které mají vysoké množství exsudátu, na popáleniny či žilní vředy. Tyto obvazy absorbují přebytečnou tekutinu a vytvářejí gel, který pomáhá hojit rány. Alginátové obvazy obsahují vlákna sodíku a mořskou řasu, jsou schopné absorbovat velké množství tekutiny a po použití jsou biologicky odbouratelné.
- Silně exsudující rány
- Vyplňují mrtvý prostor a pomozte při odstraňování usazenin z rány
- Popáleniny druhého stupně
Kolagenové krytí - kolagenové obvazy lze použít pro chronické rány, dekubity, místa po transplantaci, chirurgických ran, vředů, popálenin nebo poranění s velkou plochou. Tyto obvazy fungují jako “lešení” pro růst nových buněk a mohou být vysoce účinné při hojení.
- Tunelové nebo dutinové rány s drenáží
- Částečné a plné rány
- Popáleniny druhého stupně
Pěnové krytí - Na různé stupně ran mohou pěnová krytí fungovat skvěle, stejně jako i na zapáchající rány. Pěnové obvazy absorbují velké množství exsudátu z povrchu rány a vytvářejí prostředí, které podporuje rychlejší hojení.
- Střední až silně vylučující rány
- Poskytuje tepelnou izolaci a vlhké prostředí rány
- Sekundární obvaz, který poskytuje další absorpci v hlubokém poranění
- Může být použit pod kompresními obvazy k absorpci silného odtoku
Transparentní krytí - jsou užitečné, když lékař potřebuje sledovat vývoj hojení rány, protože tyto obvazy zakrývají ránu čirým filmem. Díky tomu je identifikace potencionálních komplikací mnohem jednodušší, například díky snazšímu odhalení infekcí. Díky tomu se používají u chirurgických řezů, popálenin, vředů a i. v. Transparentní obvazy jsou prodyšné a nepropustné pro bakterie. Pomáhají udržovat ránu čistou a suchou.
- Povrchní rány
- Rány s minimálním výpotkem
- Ochrana neporušené kůže
Elastické obvazy - nejčastěji používané obvazy, které se používají jako jako sekundární krytí otevřených ran nebo oblastí poškozené pokožky. Jsou vhodná pro drobné poranění jako jsou oděrky, řezné rány nebo oblasti jemné pokožky.
Gáza je utkána z bělených bavlněných vláken, složená na více vrstev. Je všestranně použitelná, ale spíše jako základní a prvotní ošetření rány. Pro dlouhodobé použití není vhodná s ohledem na nízkou savost a přisychání ke spodině rány.
- Chirurgické rány
- Omezuje krvácení prvních 24 hodin po prudkém debridementu
- Absorbuje exsudát
Neadherentní obvazy - Jsou navrženy tak, aby se nelepily na ránu. Obecně se jedná o primární obvazy a vyžadují sekundární krytí. Impregnované obvazy jsou gáza impregnovaná vazelínou ,, antibakteriálními nebo baktericidními sloučeninami. Neimpregnovaná krytí jsou vyrobena z nylonu, polyuretanu a nebo silikonu.
-
Kožní štěpy a dárcovská místa
-
Snižuje množení bakterií na povrchu ran
Kompozitní obvazy - Tyto obvazy obsahují dva nebo více produktů a jsou navrženy tak, aby poskytovaly více vlastností v jednom obvazu. Většina kompozitních obvazů má adhezivní okraj.
-
Může být použit jako primární nebo sekundární obvaz
-
Minimální, střední nebo silně exsudující rány
-
Částečné a plné rány
Poznámka: Uvedené informace slouží pouze pro informační účely. Indikaci vždy probírejte se svým ošetřujícím lékařem.
Zdroje:
Calianno, Carol RN, CWOCN, MSN How to choose the right treatment and dressing for the wound, Nursing2003: October 2003 - Volume 33 - Issue - p 6-14
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4717498/
https://www.woundsource.com/blog/dressing-selection-which-dressing-choose
https://www.woundscanada.ca/docman/public/health-care-professional/1114-product-picker-2017-selection-guide-1/file
https://www.clhgroup.co.uk/news-article/2017/09/12/7-types-of-wound-dressings-when-to-use-each/258